פרופ' נורית שטדלר

nurit
המחלקה סוציולוגיה ולאנתרופולוגיה
חדר 4627, חברה
ראשת המחלקה
02-5883283

 

תחומי מחקר נבחרים: תיאוריה סוציולוגית, דת וכלכלה, תנועות פונדמנטליסטיות, סוציולוגיה ואנתרופולוגיה של הדת, קוסמולוגיה וטקסים, אנתרופולוגיה של ייצוגי אומנות

נורית שטדלר הינה פרופ' מן המניין במחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטה העברית. פרופ' שטדלר למדה סוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטה העברית וסיימה דוקטורט בהנחיית פרופ' ראובן כהנא ז"ל. את לימודי הפוסט דוקטורט עשתה בקיימברידג', אנגליה, שם הייתה שותפה בקבוצת מחקר שעסקה בדיון השוואתי בהשפעתן של תנועות פונדמנטליסטיות על הפוליטיקה והכלכלה של מדינות שונות. מאז הצטרפותה למחלקה כחברת סגל בשנת 2003 היא חוקרת ומלמדת על האספקטים התרבותיים והחברתיים של אמונות, טקסים, מקומות קדושים ואיקונוגרפיה דתית. במחקריה ניתחה את פריחתן של תנועות נוצריות פונדמנטליסטיות בספרד כגון האופוס דיי הקתולי ואת התחזקותן של מגמות פונדמנטליסטיות ומודלים של אדיקות דתית בעולם החרדי בישראל, תוך התמקדות בסוגיות של כלכלה ועבודה. בתחומים אלו פרסמה שני ספרים וערכה קבצי מחקר וגיליונות מיוחדים בכתבי עת. בשנים האחרונות שטדלר עוסקת בחקר המגמות הכריזמטיות הפולחניות הגלובליות בדתות השונות, היא מתמקדת בשאלות של טריטוריאליות, עליה לרגל, איקונוגרפיה, טקסיות, טבע, פוליטיקה, גבולות וקדושה תוך התבוננות אתנוגרפית במקרי מבחן מגוונים בישראל/פלסטין, הודו, איטליה, פולין, גרמניה, רוסיה, מקסיקו ואנגליה.

שטדלר כתבה שלושה ספרים. הספר הראשון שלה התפרסם בהוצאת אוניברסיטת ניו יורק (2009). הספר עוסק בהשאלות של פונדמנטליזם, עבודה, משפחה ומדינה בקהילה החרדית בישראל. ספרה השני עוסק בתמורות בחברה החרדית, הספר הוא אוסף של הרצאות על החברה החרדית והתפרסם בהוצאת אקדמיק פרס (2012). ספרה השלישי על טקסים במקומות המוקדשים לנשים קדושות יצא לאור באפריל 2020 בהוצאת אוניברסיטת אוקספורד. שטדלר ערכה שני ספרים עם פרופ' קימי קפלן המאגדים יחד מחקרים שונים על החברה החרדית (בהוצאת ון ליר והקיבוץ המאוחד).

שטדלר מלמדת קורסים בתיאוריה סוציולוגית, אנתרופולוגיה של הדת, וסוגות של כתיבה באקדמיה, כמו כן היא מלמדת קורס על טקסים ומאגיה בשיתוף עם חמישה מוזאונים בירושלים. שטדלר מדריכה תלמידי.ות מחקר רבים.ות בתכניות משותפות עם אוניברסיטת טורונטו, אדינבורו, בולוניה, קיימברידג' הסיאנס פו והקולג' דה פרנס בפריז. תלמידיה ותלמידותיה עוסקים בתחומים מגוונים, כגון, טכנולוגיה ופריון בעולם הדתי (ליאה טרגין-זלר) אנימיזם ומרחב קדוש בשבטי האמזונס של קולומביה (אלירן ארזי), פוליטיקה וקסטות בקרב הדליתס ברג'סטן, הודו (ג'סמיט סינג סירה), גדרות וגבולות בקהילות נוצריות במבט חומרי (אליזה פרינצ'י), עיצוב הנוף וגנים קדושים בירושלים (מיכל קמחי-ביטון), תפישת הזמן בקרב עובדי היי טק בקנדה, אנגליה וסקוטלנד (עומר הקר), אותנטיות וניכוס במקומות הטבילה של ישו בארץ הקודש (ליאור חן), קונקרטיזציה של ידע מופשט בתנועות גלובליות של הפילוסופיה הפרקטית (לידיה גינזבורג) ותהליכי קונברסיה לאסלם בהולנד (בת שבע הס).

שטדלר מנהלת מעבדה אתנוגרפית בה משתתפים חוקרים מכל העולם המפתחים יחד שיטות מחקר והסברים לתופעות שונות של טקסיות, מרחב, וקדושה במקומות קדושים במזרח התיכון. מעבדת המחקר מאפשרת לימוד משותף והתנסות במתודות שונות לאיסוף נתונים בזירות דתיות, תוך שיתוף פעולה עם חוקרים וחוקרות מהעולם.