ברכות לפרופ' תמר אלאור על הזכייה בפרס הרקטור 2022!!!

10 פברואר, 2022

תמר

המחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה נרגשת לבשר על זכייתה של פרופ' תמר אלאור בפרס הרקטור. הפרס יוענק לפרופ' אלאור על תרומתה הייחודית במחקר, ביצירה, ובמיוחד בחיבורים המיוחדים שהיא עושה בין האוניברסיטה, השדות האינטלקטואלים בהם היא מתמחה, לבין מוסדות התרבות והאומנות המקומיים.

פרופ' אלאור היא מהאנתרופולוגיות הבכירות בעולם בתחום חקר התרבות, האוריינות, המגדר והדת. בעבודותיה היא משלבת בין שאלות על האנתרופולוגיה של הידע, האוריינות, מגדר ודתיות, ולאחרונה היא מתמחה גם בחקר התרבות החומרית. פרופ' אלאור הדריכה בנושאים אלו עשרות סטודנטים וסטודנטיות לתואר שני ולדוקטורט.

לאורך השנים, פרופ' אלאור לא הסתפקה במישור העיוני והמחקרי ושאפה תמיד לחבר באופן אלגנטי ומקורי, בין ממצאי מחקריה פורצי הדרך, ופרסומם באכסניות המכובדות ביותר בעולם, לבין הצגתם בפורמטים של מוסדות התרבות והאומנות. במובן זה תמר סורגת- שפה, בלשונו של המשורר פאול צאלן, היא מחברת בין עולמות שאינם נשזרים יחד בדרך כלל. כך למשל, כאשר חקרה את נושא הסנדלים כאובייקט תרבותי אוניברסלי, היא הציגה את ממצאיה בפלטפורמה של תערוכה במוזיאון ארץ ישראל בתל אביב, וכאשר עסקה בשאלות של אשפה וסילוק חפצים, מיון וקלסיפיקציה של אובייקטים, היא הציגה את ממצאי המחקר בתערוכה במוזיאון העיצוב בחולון.

בעשור האחרון פרופ' אלאור יזמה את פרויקט נוסף המשלב בין אתנוגרפיה ותרבות, הפעם תוך שימוש בפלטפורמה של הקולנוע- פסטיבל הסרטים האנתרופולוגיים בשיתוף עם הסינמטק של ירושלים. מדובר ביוזמה מקורית וייחודית. למרות שרבים טענו כי סביר שפרופ' אלאור לא תצליח להרים פרויקט בינלאומי בסדר גודל שכזה בירושלים, וזאת בשל מורכבותה של העיר, והקושי להביא לירושלים במאים, יוצרים, חוקרים, ואנתרופולוגים בעלי שם עולמי, תמר הצליחה ובגדול. כבר מהאירוע הראשון הסינמטק היה מלא ובשנים האחרונות, הפך הפסטיבל למוסד עבור כל מי שהאנתרופולוגיה וחקר התרבויות קרוב לליבם. בפסטיבל מוקרנים סרטים ייחודיים, המבוססים על אתנוגרפיה בתרבויות שונות: האמזונס, סין, יפן, קולומביה, פרו, הודו, ברזיל, ועוד. הסרטים נבחרים על ידי פרופ' אלאור, לידיה גינזבורג (דוקטורנטית מהחוג שלנו) ונורית קידר, המנהלת האמנותית של הפסטיבל והם תמיד מלאי יופי, איכות ותבונה. אין מילים לתאר את החשיפה שיש למחלקה שלנו, כאשר כל שנה אנחנו, חברי וחברות הסגל, לצד חוקרים מחוגים אחרים באוניברסיטה, נותנים הרצאות אקדמית כהקדמה לסרטים שנבחרו והכל בניצוחה של פרופ' אלאור.

על כך ועוד המון דברים פרופ' אלאור זכתה בפרס הרקטור,

ברכות תמי, כולנו גאים וגאות בך על הישגיך המבורכים וכבר מצפות לדבר הבא...